Andızotu kökü ‘nün faydaları

 

 

Andızotu kökü

Andız otu bitkisiLatince Adı İluna Helenium’dur, Türünün kurutulmuş kökleridir. Bu tür 1-2 m yükseklikte, çok yıllık, otsu bir bitkidir. hendek ve çit kenarları ile sulak yerlerde yetişir. Anadoluda  bir çok alttürü bulunmaktadır. Bunlar Kuzey ve Düğu Anadoluya yayılmıştır.  Dış görünüşü: kökler 1-3 cm çapında üzeri buruşuk, açık esmer veya esmer sarımtırak renkli ve kolaylıkla kırılabilen çubuklar halindedir. Menekşeye benzer kokuslu, acı ve batıcı lezzetlidir.

Andızotu Kökü Tıbbi Bileşimi:

inuilin (% 40-50) ve uçucu yağ taşımaktadır, uçucu yağda alantolakton ve türevleri bulunur..

Andızotu Kökü Etki ve Kullanılışı:

elecam07-lEskiden çok kullanılan bir drog idi. Bu nedenle eski tedavi kitaplarında ismi çok geçer, Safra söktürücü, İdrar artırıcı, Öksürük kesici, Göğüs yumuşatıcı, Kuvvet verici, ve Bağırsak paraziti, kurt düşürücü etkileri vardır. Zehirli bileşenler taşımaması ve kabızlık yapmamasından dolayı tehlikesiz bir drog ( Drog: Hayvan ve bitkilerden kurutularak veya özel metotlarla toplanarak elde edilen, eczacılık ve kısmen sanayide kullanılan ham veya yarı ham madde) ‘dur.

Andızotu Kökü Kullanış Şekli :

İnfusyon ( Bitkilerin suyun kaynama noktası altında demlenmesi ile bitkisel ilaçların suya geçirilmesi ile oluşan çözelti ) halinde ( % 2-5  ) günde 2-3 bardak veya toz halinde 2- 10 gr hap halinde alınır..

 

Diğer İsimleri : Andız kökü, Anduz kökü, İndus kökü

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir