DEFNE YAPRAĞI (Doğanın bizlere sunduğu Şifa)

LaurusNobilis

Defne Yaprağı

Defne Yaprağının Latince Adı Laurus Nabilistir, Türünün gölgede kurutulmuş yaprağıdır. Bu tür rakım  3-10m yükseklikte, kışın yaprağını dökmeyen, sarı çiçekli dioik (Dişi ve erkek çiçeklerin ayrı ayrıağaçlar üzerinde bulunan) bir ağaç veya ağaççıktır. Meyve küçük bir zeytin tanesi biçiminde olup olgunlukta (sonbaharda olgunlaşır) parlak siyah renklidir. Türkiyede bilhassa Akdeniz, Ege, Karadeniz sahil kısımlarında bulunur.

Defne Yaprağı Dış görünüş:

Defne yaprağı 5- 10cm uzunluk ve 2-5 cm genişlikte, derimsi, sert, kenarları dalgalı ve kısa saplıdır. Sarımsı yeşil renkli, özel kokulu ve baharlı lezzetlidir…

Defne Yaprağı Bileşimi:

LaurusNobilis1Tanen, acı madde ve uçucu yağ (% 1-4) taşımaktadır. Uçucu yağ içinde bilhassa (%35-50) sineol bulunur

DefneYaprağı  Nerelerde kullanılır:

Defne Yaprağı Terletici, Hazımsızlık ve müzmin bronşit, Antiseptik ve midevi etkiler sahiptir. Çok kullanılan bir baharattır. Bazı likorlerin Terkibine girer.  Türkiyenin İhracat ürünlerindendir.

Defne Yaprağını Kullanış Şekli:

İnfusyon (%5-10), Günde  2-3 bardak içilir. Aşağıda terkibi verilen Defne Yaprağı İnfusyonu Kolay İçimi ve kuvvetli etkisi  bakımından tavsiye edilir

Defne yaprağı                           4 gr

Kurutulmuş Portakal kabuğu     8 gr

Kaynar su                              200 gr

15 dakika sonra ince bir tülbentten süzülür ve bal ile tatlandırılır. Bu karışım Hazımsızlık, iştahsızlık ve müzmin bronşite karşı faydalıdır.

Defne Yaprağının Diğer İsimleri:

Defne, Defne Yaprağı, Tehnel, Tehnel yaprağı

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir