Etiket arşivi: basur için Ebücehil Karpuzu

Ebücehil Karpuzu

Ebücehil Karpuzu Kullanımı ve Faydaları

Ebücehil Karpuzu Kullanımı ve Faydaları

Ebücehil Karpuzu

Ebücehil Karpuzu

Ebücehil Karpuzu (Ecballium elaterium) birden çok isime sahipdir. Bunlar: Acıhıyar, Acıdüvelek, Yabanhıyarı, Eşekhıyarı ve Acı Kavundur. Kabakgillerin familyasındandır. Genellikle çöplüklerde ve yol kenarlarında yetişir. Yeşil renkte, sert, tüylü otsu bir bitkidir. Akdeniz bölgemizde Ebücehil Karpuzu çok yaygındır. Ebücehil adının gelme sebebi ise tadının çok kötü olduğundan islam tarihinde en çok beddua yemiş müşriklerden olan ebücehilin adını almıştır.

Olgunlaşan meyvesi hızlı bir şekilde koparak ayrılır gövdeden ve içindeki tohumu ve sıvısını metrelerce uzağa sıçratır. Çocukken bunlarla hepimiz oynamışızdır.

Ebücehil Karpuzu Faydaları:

Öncelikle sinüzite karşı oldukça etkilidir. Basura karşı mükemmel bir ilaçtır. İçindeki elateryum adı verilen içeriği idrar arttırıcı  ve ishal yapıcı özelliğe sahiptir. Uyuz ve kaşıntıyı geçirir.

Ebücehil Karpuzu Kullanımı

Ebücehil karpuzu ve sapı

Ebücehil karpuzu

Ebücehil karpuzu ölümcül sonuçlar açabilecek bir bitkidir. Dikkatli ve doktor kontrolunda kullanılması gerekir.

Sinüzlü kişi sırt üstü yatırılır. Yarı yarıya yada fazlaca kaynatılan sogumus su ile karıştırılıp karışım elde edilir. Suyundan her burun deligine enfazla 1-2 damla damlatılır. Ardından derhal yüzü koyun pozisyonuna geçilir. Daha fazlası zehirleyici ve tahriş edici olabilir. Kaldıki bukadarı bile uzun süren agrılara sebep olmaktadır. Çocuklarda kullanılması uygun değildir.

Kaynatılıp basura pansuman yapıldığında basura karşı etkili bir ilaçtır.

Eğer uyuz ve kaşıntılı yerler için kullanmak istiyorsanız zeytinyağıyla karıştırılıp kullanılması gerekir.

 

Bu yazı, Şifalı Bitkiler ve Bitkisel Tedavi için Ebücehil Karpuzu Kullanımı ve Faydaları hakkında bilgi vermek için yazılmıştır