Isırgan Otunun Faydaları

ISIRGAN OTU

Isırgan OtuYaprakları, Gövdesi,  Kök Kısmı ve tohumları bile mükemmel faydalara sahip olan ender bitkilerdendir ısırgan otu. Yüzyıllardır nerdeyse tüm kültürlerde şifa için kullanılmıştır.Isırgan Otunun Faydaları saymakla bitmez.

Isırgan otu tırtıklı açık yeşil renk yapraklara sahiptir.  Üzerinde yakıcı özelliği bulunan tüyleri vardır. Yakıcı özelliğe sahip olan bu tüyler cild ile temas ettiğinde yapraklarda bulunan kimyasalı cild ile reaksiyona sokar ve cildde yanma hissi uyanır.  Bu yüzden ısırgan otu taze iken yapraklarına ve sapına donmak acı verici olabilir. Yıl boyu yetişebilmektedir. Haziran ve Eylül arasında çiçek açar.

Isırgan Otu ve YapraklarıIsırgan Otunun Bilinen En Kuvvetli Faydaları

  • İdrar söktürücüdür ve İdrar yolu hastalıklarına antiviral etkisi vardır.
  • İçeriğinde yüksek miktarda demir bulundurmaktadır. Yüksek miktardaki demir sayesinde ısırgan otu anemi hastalığının tedavisinde yardımcı ürünlerdendir. 
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve bu sayede ısırgan otu böbrek taşı oluşumunu engeller. 
  • Sindirim sistemini tamamen temizler.
  • Karaciğeri ve böbrekleri temizler.
  • Soğuk algınlığı ve nezleye iyi gelir.
  • Isırgan otunun suyu saç dökülmesini önler.
  • Düzenli olarak çayı ve yağı kullanıldığında egzamaya iyi gelmektedir.

 

ISIRGAN OTUNUN KULLANIMI

 Isırgan Otu Yemeği

Zeytinyağlı Isırgan Otu Yemeği

1 demet ısırganı yaprakları ve sapları birbirinden ayırıyoruz tabikide eldivenle. Isırganları 10 dakika sirkeli suda bekletiyoruz ve ardından bolsuyla yıkıyoruz. Daha sonra küçük küçük doğranır ve tencereye atılır. Ardından 1 baş soğan doğranıp yanına ilave edilir.  Kıyılmış 3 kaşık sarımsak yağla sote edilir bunlarda ilave edilir. 2 tane kırmızıbiber bol suyla yıkayıp ince ince doğrayıp içine atilir. 1 fincan pirinç , pirince uygun tuz ve 1 çay kaşıyı kimyon konulur ve pişirilir. Pişen ısırgan sarımsaklı yoğurt ile masaya servis edilir.

 

Isırgan Otu ÇayıIsırgan Otu Çayı

1 çay kaşığı kurumuş ısırgan otunu kaynamış suya atıyoruz. 10 dakika demlliyoruz ısırgan otunu. Demleme esnasında yararlı bileşenlerin hepsi suya geçmektedir bu yüzden demleme kısmı önemlidir en az 10 dakika gerekiyor. Eğer yeteri kadar demlenmezse mide ağrısı ve boğazda kaşıntı yaratır.

 

 

 

Bu yazı, Şifalı Bitkiler ve Bitkisel Tedavi için Isırgan Otunun Faydaları  hakkında bilgi vermek için yazılmıştır.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir