Kırkkilit Otu ve Kırkkilit Otunun Faydaları Nelerdir ?

Kırkkilit Otu ve Kırkkilit Otunun Faydaları Nelerdir ?

Sizlere bu yazımızda Kırkkilit Otu ve Kırkkilit Otunun Faydaları Nelerdir ? sorusunun cevabını ve Kırkkilit Otunun Toplanması, Kurutulması, Faydaları, Nasıl kullanımı hakkında detaylı bilgiler vericez.

Kırkkilit Otu

Kırkkilit Otunun Fotoğrafı

Kırkkilit Otu

Kırkkilit otunun birden çok ismi vardır bunlar şöyledir ;  Atkuyruğu Otu, Tilkikuyruğu Otu, Zambak otu, Çığçığ, Ekliot,  Zemberekotu, Çamotu, Kırkboğum, ve Katırkuyruğu Otu

Kırkkilit Otu tür olarak Atkuyruğugillerdendir. Kırkkilit otunun kök sapı nemli topraklarda yetişen bir bitkidir. Kırkkilit otunda saponin, çok miktarda silisik asit, acı madde, tanen ve bol miktarda potasyum içermektedir. Bu bitki uzun yıllar ömrü olan, otsu ve çiçeksizdir. Dallı veya dalsız, gövde yapısı silindir şeklinde, renk olarak yeşik renk veya koyu yeşil renge sahip, sert ve içi boş olan bitkidir. Kırkkilit otunun yaprakları küçük ve sivri uçludur.

Kırkkilit Otu Hazırlanması

Kırkkilit Otu ve Kökü

Kırkkilit otunu eğer çay için toplamak istiyorsanız 25-60 cm yükseklikte ve sapı çap olarak 3-6mm boyutlarında olması gerek.Yaz aylarına girerken mayıs ve haziran aylarında canlı görünümünü yeşil rengiyle göstermekte ve korumakta, Otun sapını toprağa yakın tarafından kesilmeli ve demetler şeklinde gölge ve havadar bir mekanda kurutulmalı.

Yaz mevsimi bitmeye başlarken Kırkkilit otunda bozulmalar görülebilir. Buna biz hastalık diyoruz. Hastalıklı görünen kırkkilit otunu toplanmamalıdır. Güzel birşekilde kuruttuğunuz bitki gevrekleşmiş olması gerek. Gevrekleşen bitkiyi çıtır çıtır kırabilirsiniz. Kırkkilit otunun iğneli yaprakları gövdeden kolay uzaklaştığında kuruma seansı tamamen bitmiş olur. Yaprakları ovuşturma hareketiyle bitkinin sapından ayırabilirsiniz. 2 günlük süreçde tam olarak kurumaya bırakılır.

Kırkkilit Otunun Faydaları

  • Saçın güçlenmesine yardımcı olur ve saçdaki kepeği önlemeye yardımcı olur.
  • Böbrekdeki taşı düşürmeye yardımcı olur ve böbreklerin temizlenmesinde etkili role sahiptir.
  • İdrar yollarındaki enfeksiyonda ve iltihapda önleyici ve iyileştirici özelliğe sahiptir.
  • Kronik öksürüğü engeller.
  • Vücuttaki kanın temizlenmesinde büyük role sahiptir.
  • Sindirim sistemimizi güçlendirir
  • Vücuttaki ödemi giderir eğer ödemden oluşmuş su toplaması varsa bunuda giderir.
  • Romatizma hastalığını çok aza indirir.
  • Vücudun direncini attırır.
  • Kaşıntılı egzamalarda, kabuklu, iltihaplı, kılları dökülmüş olsa bile, atkuyruğu kaynama suyu ile yapılan banyolar veya kompresler büyük yardim sağlar.

Kırkkilit Otu zeytinyağı içerisinde bekletilirse eğer, masaj yoluyla deri altına sürülebilir. Bu sayede şu hastalıklara iyi gelmektedir;
Burkulmalara , Kemik çatlamalarına, Eklem ve Kas Romatizmalarına, Ağır yaralanmalar ve deride kapanması zor açık yaralara

Kırkkilit Otunun Kullanımı

Kırkkilit Otunun kuruttuğumuz kısmı kaynatıldığında gargara, çay ve haricen olarak kullanıma hazır olur. Genellikle en faydalı şekli çay olarak içildiğinde gözükmektedir. Kırkkilit Otunu suda kaynattıkdan sonra elde edilen su faydalarında belirttiğimiz kaşıntılı egzama, sivilce, kıl dibi iltihaplarına karşı etkilidir. Gargara olarak kullanıldığında ise kırkkilit otunu bademcik, diş eti ve boğaz iltihaplarına karşı iyi gelmektedir. Kırkkilit otunun kökleri zehirlidir bu sebeple toplanırken sürgünlere karıştırmamaya dikkat edilmelidir.

Kırkkilit Otunun Çay Olarak Kullanımı

2 çay kaşığı kırkkilit otunun kuru veya taze yaz sürgünü 150mililtre su içerisinde 4-5 dakika kaynatılır. Kaynattıktan sonra 15 dk civarında demlenir ve süzülme işlemine geçilir.

 

Bu yazı, Şifalı Bitkiler ve Bitkisel Tedavi için Kırkkilit Otu ve Kırkkilit Otunun Faydaları Nelerdir ? soruları hakkında bilgi vermek için yazılmıştır. Lütfen öncelikli olarak uzman doktorunuza başvurun.

Bu yazı Bitkisel Tedavi, Şifalı Bitkiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir