Mango Meyvesinin Faydaları Nelerdir ?

African Mango Meyvesinin Faydaları
Mango Meyvesinin Faydaları Nelerdir ? sorusunun cevabı burada.

Öncelikli olarak Mango Meyvesinin Ne olduğuna bakalım.Ardından faydalarını inceliyelim

Mango Meyvesi Nedir?

Mango meyvesi dünyanın bu tropikal ikliminde meyvelerin hası olarak bilinir. Mango meyvesini kestiğiniz anda ortaya çıkan o mükemmel kokusu mangoyu her zaman el üstünde tutulmasına yardımcı olmuştur.  Mango meyvesinin ağacı en az 30 derecenin üstünde olan iklimlerde yetişmesi zorunludur. Aksi taktirde mango meyvesini veremez ağaç. Mangonun bu özelliklerinin yanı sıra içerisinde çok yüksek miktarda C vitamini ve Provitamin A ve B Vitaminlerinide bulundurur. Bu sayede Cilt , Saçlar ve Sinirlerimiz üzerinde çok önemli rol oynar.

Mango Meyvesinin Faydaları Nelerdir ?

Mangonun içerdiği yüksek C vitamini ve diğer vitaminler sayesinde kuvvetli bir Anti-Oksidan kaynağıdır. Daha önce söylediğimiz gibi Saçlar, Cilde ve Sinirlere çok yararlıdır. A , C, E Vitaminleri ve içerdiği demir Böbreklere çok faydalıdır ve ayrıca kanın temizlenmesine yardımcı olur. Olgunlaşmış mango oldukça faydalıdır. Mangodaki ana gıda maddesi şekerdir. Ayrıca tartarik asit ve malik asite ilave az miktarda sitrik asitte bulunur. Bu asitler vücut tarafından kullanılır ve vücudun alkali kaynaklarını koruyabilmesine yardımcı olur.

Olgunlaşmamış mango erkekleri, sıcağın ve kavurucu rüzgârların zararlı etkilerine karşı korur. Sıcak kül üzerinde pişirilen mango su ve biraz şekerle karıştırılıp bir içecek hazırlanırsa, bu sıcak çarpmasına karşı çok etkili bir tedavi yöntemidir. Ham mangonun üzerinde biraz tuz serpip yemek yaz aylarında aşırı terleme sonucu oluşan tuz ve demir kaybını azaltır.

Mango Meyvesinin Kullanımı?

Çapraz doğranmış mango meyvesiÖnce temiz temiz yıkayın. Ardından ortasındaki çekirdeğe en yakın yerden boylamasına kesin. Çekirdeğini içinden çıkarıp kullanım amacına göre doğrayınız. Olgun yetişmiş mangoları bıçakla boylamasına rahat rahat kabuğunu soyabilirsiniz.

Taze olarak tüketebilmenin yanı sıra mango meyvesini meyve salatalarında, meyve suyu olarak, kokteyllerinizde, pasta yapımında ve süslemelerinde kullanabilirsiniz. Ayrıca, yemeklerinize aroma ve lezzet katmasının yanı sıra, dondurma ve sos yapımında da kullanabilirsiniz.

Olgunlaşmamış mangolarınızı oda sıcaklığında 4-5 gün bekletebilirsiniz. Olgunlaşmışları ise buzdolabinizda 3-4 gün muhafaza edebilirsiniz.
Bu yazı, Şifalı Bitkiler ve Bitkisel Tedavi için Mango Meyvesinin Faydaları Nelerdir ? soruları hakkında bilgi vermek için yazılmıştır.

Bu yazı Şifalı Bitkiler kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir