Portakal Suyunun Faydaları

Portakal Suyunun Faydaları

Portakal-suyu ve portakal suyunun faydalarıKahvaltılarımızın vazgeçilmez içecegi “portakal suyunun faydaları” saymakla bitmez 🙂 Kış aylarında devamlı ve bol tüketin diye gelen önerilerinin sebebi portakal suyunun en büyük faydalarından biri olan C vitamini ve folik asit kaynagi olmasıdır. Hamile kadınlarında tüketmeside çok faydalıdır. Yemekle beraber tüketildiğinde portakal suyu, yemekteki demirin vücudumuza daha kolay birşekilde emilimine yardımcı olmakla beraber bu sayede kansızlığa karşı güçlü bir kalkan oluşturmakta.

 

Herkesin bildiği gibi C vitamini grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara çok iyi gelmektedir. Portakal suyu içerek aldığımız c vitamini ile bağışıklık sistemimizi güçlendirecektir ve gribe soğuk algınlığına yenilmeyeceksiniz. Portakal suyu C vitamininin yanında ayrıyetten B vitamini, potasyum, kalsiyum ve magnezyum da içermektedir.Kanın temizlenmesinden, cildi güzelleştirmeye, kanseri önlemeden karaciğeri çalıştırmaya kadar yararları saymakla bitmez.

Folik asit

Portakalda B vitamini çeşidi olan folak ve folik asit de bulunuyor. Folik asit, hamilelik boyunca ve özellikle ilk üç ay çok gerekli. Bebekte Spina Bifida gibi anormalliklerin oluşmasını engelliyor. Alyuvarların oluşmasına yardımcı oluyor, aynı zamanda yemeklerdeki besleyici maddelerin vücut tarafından emilmesini sağlıyor. Folik asit, portakal suyunun yanı sıra yeşil yapraklı sebzeler, ciğer, yumurta, tahıllar, portakal suyu, maya ve bira mayasında da bulunuyor. Günlük doz kadınlar ve erkekler için 200 mikro gram olarak saptanmış. Regl döneminde kadınların günlük dozlarını 400 mikro gram kadar yükseltmeleri gerekiyor.

Lifler 

Lifler ise, sindirim sistemini düzenliyor, bazı kanser türlerine ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.

Kullanımı 

Vücudumuz C vitamini üretmiyor, bu nedenle dışarıdan almamız gerekiyor. Günlük C vitamini ihtiyacımız 50-70 miligram. Bir portakalda 90 miligram C vitamini bulunuyor. Sigara içenlerde ve enfeksiyonlar sırasında C vitamini ihtiyacı yaklaşık 2 katına çıkıyor.Sabah kahvaltısında içilen bir bardak portakal suyu, güne dinamik başlamak ve pek çok hastalıktan korumak için idealdir.

Bileşimi:

Yapısında C, B bir, B iki ve PP gibi çok sayıda vitamin, başta kalsiyum ve potasyum olmak üzere çeşitli madensel tuzlar ve oligo-elementler, meyve şekerleri ve karoten bulunan portakalın pekcok yararlan var.

Portakal suyunun pembe ve kırmızısı daha yararlıTaze Sıkılmış Portakal suyu

Portakal ve greyfurt suyunun pembe renkte olanı sarısından daha yararlıdır! Kırmızısı ise en iyisidir. Greyfurt ve portakalın iç renginin koyu kırmızı olması, bol bol ‘‘Likopen’’ içerdiğinin bir göstergesidir. Domateste de bol miktarda bulunan bu yararlı karotenoid, başta prostat kanseri olmak üzere pek çok kansere karşı koruyucudur. Likopen antioksidan aktivitesi de olan, cilt ve beden yaşlanmasını erteleyen son derece yararlı bir besindir.

Kan basıncı yüksekliği sorununuz varsa, damar tıkanma riskiniz mevcutsa, her gün düzenli olarak düşük dozda aspirin kullanmaya daha çok özen göstermelisiniz. Aspirini özellikle gece yatmadan evvel içmeyi tercih edin. Yeni çalışmalar böyle bir alışkanlığın hem daha iyi uyumanıza hem de daha güvenli bir kan basıncı kontrolüne destek sağlayacağını göstermektedir.

Bu yazı, Şifalı Bitkiler ve Bitkisel Tedavi için Portakal Suyunun Faydaları hakkında bilgi vermek için yazılmıştır

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir