Yemlik Otu Kullanımı ve Faydaları

Yemlik Otu bir demet
Yemlik Otu Nedir ve Kullanımı Nasıldır Yemlik otu güzel Anadolumuzun topraklarında yabani ot olarak yeşeren bir otdur. Yemlik otu çıktığı yerlerden toplanarak üzerine tuz dökülerek çiğ olarak yenir. Baharın gelmesiyle eriyen karların altlarından çıkar. İlkbaharla beraber gelen yağmurlardan sonrada serpilir. Yemlik otunu bulabileceğiniz alanlar genelde herkesin bildiği gibi çayırlar, yaylalar, dağlardır. Nisan ayı kapımıza geldiğinde yapraklanmaya başlar. Bu süreçte toplanıp yenilebilir. Fakat daha sonra Yemlik otu çiçek açtığında yenme özelliğini kesinlikle kaybeder.

Yemlik Otu Kullanımı için bizim önerimiz çiğ olarak yada hafif kaynatılarak yenmesidir.

Yemlik Otunun Faydaları Nelerdir?

Yemlik otu içerdiği mineral ve vitamin bakımından oldukca zengindir. İçerdiği vitaminler sırasıyla, A , C , E , B2 , B6’dır. Ayrıca demir ve kalsiyum mineralleri bakımındanda oldukca zengin ve güçlüdür. Vücudun direncini arttırır ve anlık ısı değişimlerine karşı vücudu korur. Yani yemlik otunun faydalarından en güçlüsü vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmesidir.

Yemlik otunda bol miktarda bulunan A vitamini vücut içinde depolandığı ve uzun süre kullanıldığı bu sayede vücud hücrelerini koruyucu özelliği olduğu kanıtlanmışdır. Ayrıca Yemlik Otu anne adayları ve anneler içinde oldukca önemli bir bitkidir. İçerdiği folik asit sayesinde annelerin ihtiyacı olan folik asiti karşılayabilmektedir.

Bu yazı, Şifalı Bitkiler ve Bitkisel Tedavi için Yemlik Otu Kullanımı ve Faydaları  hakkında bilgi vermek için yazılmıştır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir